Galvanická úprava tvrdej vody
ISB ION SCALEBUSTER
 Rodinné domy - choď na produkty

Byty - choď na produkty

Polyfunkčné objekty - choď na produkty
 
Priemyselné objekty - choď na produkty

 
Nepríjemná korózia, zanášanie potrubia a následne aj všetkých napojených agregátov či spotrebičov v systémoch rozvodov spotreby vody, či už v diaľkových rozvodných sieťach alebo v domácich rozvodných systémoch, prináša užívateľom nemalé finančné straty, často spojené s nepríjemným sekundárnym prekvapením vyvolanej havárie. Existuje niekoľko metód, ktoré zabraňujú usadeninám v potrubí a v niektorých prípadoch súčasne pôsobia aj ako ochrana proti korózii.

Jednou z metód je spôsob galvanickej úpravy vody technológiou ISB® ION SCALEBUSTER® vhodný tak na odstraňovanie vodného kameňa, ako aj na ochranu proti korózii.

 

ISB ION SCALEBUSTER

 • chráni pred vodným kameňom, koróziou a legionelou
 • odstraňuje existujúce nánosy vodného kameňa
 • chráni celý vodovodný systém vrátane spotrebičov
 • šetrí energiu, životné prostredie, zdravie aj peniaze
 • mení úžitkové vlastnosti vody, nie však jej obsah


Hlavné výhody vody upravenej cez ISB SCALEBUSTER

 • Vodný kameň - zamedzenie tvorby nového a odstránenie starého vodného kameňa
 • Korózia - ochrana pred koróziou, zastavenie korózie
 • Baktérie Legionella - ISB SCALEBUSTER bráni vzniku prostredia, v ktorom by tieto smrteľne nebezpečné baktérie mohli existovať

 

Ako SCALEBUSTER pracuje?

ISB SCALEBUSTER pracuje na galvanickom princípe bez použitia chemikálií, solí, elektriny, magnetov a bez finančných výdavkov na údržbu. Patrí medzi zariadenia s najekologickejším prístupom k odstraňovaniu vodného kameňa a hrdze. 


1. odstraňuje vodný kameň

Galvanické napätie medzi zinkovou anódou a plášťom ISB spôsobuje, že čiastočky vápnika vo vode sa nabaľujú do väčších častíc guľovitého tvaru. Vznikajú až 15-násobne väčšie guľôčky, ktoré nevytvárajú kryštály uhličitanu vápenatého, ale sú odplavené prúdom vody.

Ako sa to udeje?

Zinkové ióny (Zn+2) vo vode pretekajúcej cez ISB vytvoria s katiónmi (HCO3-, SO42-, Cl- a pod.) pevnú väzbu. Následne vznikne tzv. „ionophore“  molekula (je to syntetizovaná molekula, niečo ako taxík pre ióny) tým, že sa naviažu ďalšie anióny (Ca+2, Mg+2, Na+2, Al+2). Vzniknutá molekula iónov zmení 7 µm ihlicovité útvary  na 110 µm guľovité útvary. Takéto molekuly sa neusádzajú v potrubí, ale sú vodou odplavené z vodného okruhu a preto sa neprichytávajú na povrchu potrubí po vysušení. Nevzniká vodný kameň.

ISB má navyše schopnosť redukovať po malých čiastočkách aj usadený vodný kameň. Ihlicovitá štruktúra uloženého vodného kameňa je rozložená relaxačným efektom. "Nové" guľovité molekuly narážajú neustále na vodný kameň a CO2 postupne pomaly uvoľní usadený vodný kameň.Koncentrácia častíc uvoľnených z usadeného vodného kameňa je tak nízka, že nemá žiaden škodlivý vplyv na ľudský organizmus. Navyše sú to častice, ktoré sú inak bežne obsiahnuté v pitnej vode.
 

pred ISB   za ISB

Ihlicovitá štruktúra
(ukladá sa vodný kameň - CALCIT)
  Guľovitá štruktúra
(ARAGONIT - neukladá sa)

 

 

2. Zastavuje koróziu

Ochrana pred korózoiu je založená na princípe reaktívnej anódy, ktorý je známy v lodnom priemysle. ISB využíva tento efekt na ochranu vodných systémov pred koróziou. Zinok uvoľňovaný z anódy ISB reaguje s hrdzou (Fe2O3) a vzniká magnetit (Fe3O4). Magnetit vytvorí na stenách potrubia ochranný film a korózia je tým zastavená.

Galvanickým efektom sú zo zinkovej anódy generované elektróny. 

                            Zn   →   Zn+2 + 2e-

Uvoľnené elektróny zinku potom reagujú s hrdzou ( Fe203 ) a pomaly ju menia na magnetit ( Fe304 ). 

                            2 Fe203 (hrdza) + e-   →   2 Fe304 (magnetit)

Neustále generované elektróny v interakcii s magnetitom potom vytvárajú stabilizované železo ( Fe+-0 ) a hrdza je definitívne stabilizovaná.

                            2 Fe304 + 5 e- → 2 Fe+-0 (stabilizované železo)

 

Ako je zostrojený ISB?

Zariadenie sa skladá z jedného spojeného mosadzného telesa (DIN2442) s paralelnými vnútornými závitmi na oboch stranách. Vo vnútri mosadzného puzdra je umiestnená vysoko čistá zinková anóda. Takto navrhnutý systém tvorí s vodou galvanický článok s napätím 1V. Systém je doplnený turbulentnými komorami z teflónu, ktoré zabezpečujú silnú turbulenciu tečúcej vody, aby sa zvýšila účinnosť systému.
 

 

 

Samočistiaci systém zinkovej obetovanej anódy ScaleBuster prináša ochranu pred koróziou a usadzovaním vodného kameňa v prietokových zariadeniach a vodovodných systémoch.

Zariadenie ScaleBuster je preskúšané TÜV/GS. Použité umelé hmoty sú certifikované KTW. Pripojenie zariadenia zodpovedá predpisom DIN 1988 (TRWI).

Systém anódy ScaleBuster nevyžaduje zapojenie prúdu z iného zdroja. Je určený na vertikálnu - s predradeným filtrom, aj na horizontálnu inštaláciu pre systémy pitnej, úžitkovej a prevádzkovej vody.
 

ScaleBuster sa skladá z jedného spojeného telesa:

 • s paralelnými vnútornými závitmi na oboch stranách pri zariadeniach s prietokom do 20m³/h
 • s prírubami na oboch stranách pri zariadeniach s prietokom nad 20 m³/h

 

Vyberte si z našej ponuky

Spektrum aplikácií pre využitie produktov ISB. Skúsenosti získané za posledných 18 rokov s produktami ISB ukázali potrebu rôznorodých riešení. Preto bola vyvinutá široká škála využitia produktov ISB pre: 
 Rodinné domy - choď na produkty

Byty - choď na produkty

Polyfunkčné objekty - choď na produkty
 
Priemyselné objekty - choď na produkty